Šerm
Šerm jako takový se vyvíjel ruku v ruce s uměním metalurgie v jednoduché rovnici. Čím pevnější kovy se dařilo vyrábět, tím lepší zbraně bylo možné kovat a podle dostupných zbraní a zbrojí se pak utvářely šermířské styly a šermířské školy.
Nejstarší šermířskou školou byla Italská. To však neznamená, že se před touto školou nepředávaly znalosti a zkušenosti s bojem chladnými zbraněmi již dříve. Písemně byla zachycena sice až v 16 století, ale první zmínky o šermířských školách jsou daleko starší. Obecně se dá říci, že italská škola šermu je stvořená pro lehké zbraně a zbroje. Na jejich základech pak stavěly ostatní šermířské školy.
Německá – upravená pro těžké zbraně a zbroje, francouzská po ústupu těžkých zbrojí po nástupu střelných zbraní a pokroku v oboru metalurgie pro lehčí zbraně vhodné k bodu – a dostatečně pevné, aby nebylo snadné je při bodu přerazit soupeřovou zbraní.
Vzhledem k tomu, že italská škola šermu je stvořená pro lehké zbraně a zbroje, je tedy rychlá dynamická. Díky dlouhým krokům v ní lze snadno překonávat vzdálenost mezi soupeři a v boji leckdy užívá až akrobatických prvků.